KURULTAY TARİHÇESİ

İnsanoğlu içinde bulunan merak uyarısının peşinde dağları aşmış, okyanusları geçmiş, yeni yer ve hakikatleri keşfetmiştir. Göçebe millet olarak Dünyaya yayılan Türkler, Anadolu topraklarında 1000 yıl özleştikten sonra 19. ve 20. Yüzyılda önce Amerika’ya sonra Avrupa’ya dalgalar halinde yola çıktılar. Amerika’ya ilk giden kömür işçilerinin hepsi Kurtuluş Savaşı’na katılmak için vatana dönmüştür. Almanya’ya giden göçmen işçilerimiz ise artık 3. nesilde mühendis, doktor, iş adamları yetiştirmiştir. Amerika’ya 2. göç dalgası 1950’lerde ‘her göçmen doktora çalışma izni’ verilmesi sebebi ile büyük sayılarda olmuştur. Daha sonraları Amerika Birleşik Devletleri’ne sağlık, mühendislik ve sosyal bilimler alanında akademisyenler gitmeye devam etmiştir. Halen Amerika Birleşik Devletlerinde sağlık alanında 1000 kadar akademisyenimiz çalışmaktadır. Sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında da 1000 er bilim insanımız Amerika’da hizmet vermektedir. Almanya’da 1600 kadar Türk doktorumuzun 250 kadarı akademisyendir.

Ülkemiz yurt dışına en çok beyin göçü veren ülkeler arasında 7., nüfusuna oranlı ise 2.sırada bulunmaktadır. Devletimiz ekonomik zorluklara rağmen çok sayıda yetenekli gencimizi yurt dışında burslu okutmuştur. Bazı bilim insanlarımız çalışmalarını yurt dışında devam ettirmiş ve ülkemize yurt dışından katkı vermeyi sürdürmüştür. Amerika’da sağlık alanında New York Türk Amerikan Tıp Derneği (TAMA), Chicago’da Türk Amerikan Orta Amerika Derneği (TADAM), Türk Amerikan Cerrahlar Birliği, Boston’da Türk Amerikan Bilim Adamları Derneği (TASSA), Türk Evi, Türk Biyologlar Birliği gibi işbirliği örgütleri kurulmuştur. Almanya’da ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Türk Alman Sağlık Vakfı, Türk Doktorları Derneği, Diş Hekimleri Birliği kurulmuştur. Fedakârca yapılan çalışmalar sayesinde Amerika ve Avrupa’da, işçi dernekleri, mühendis-mimar dernekleri, çeşitli meslek örgütleri kurulmuştur. Her yıl 19 Mayıs günü Amerika Manhattan’da Türk Günü Yürüyüşü ’ne dernek temsilcileri katılmaktadır. Dernekler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ve 14 Mart Tıp Bayramı baloları düzenlemektedir. Bağış toplayarak yurt dışında okumakta olan Tıp Öğrencilerine burs vermektedirler. Değerli kıdemli hocalarımız genç bilim insanlarımızı yanlarına alarak yetiştirmektedir. Aziz Sancar’ın açmış olduğu Türk Öğrenci Evi, Gökhan Hotamışlıgil’ in Boston’da bilimsel toplantıları sürekli desteklemesi, Selim Ünlü hocamızın TASSA gayretleri, yıllardır ülkemize bilim elçiliği yapan Banu Onaral, Chicago’da kandilleri, bayramları hatırlatan, tiyatro ve konserler tertipleyerek doktorları buluşturan Yeşim Güleçyüz, evini tıp öğrencilerine açması sebebi ile New York’un muhtarı unvanını alan Pınar Atakent, yanına sürekli cerrah alıp yetiştiren ve Anadolu’yu bilgisi ile besleyen Şükrü Emre ile Almanya Türk Alman Sağlık Vakfı’ nda yetiştirilmek üzere ülkemizden doktor taşıyan Yaşar Bilgin binlerce güzel insandan sadece birkaçıdır. 2006-2011 yıllarında Bakanlığımızın Sağlık uzman müşaviri olarak New York’ta çalışmaya başladığım ilk hafta, şehirdeki Türk doktorları aradım. Nilüfer Güleyüpoğlu ve Esra Hatipoğlu’nun, çok geniş coğrafyaya yayılmış Türk doktorları gayretle toplamalarına şahit oldum. New York’a 1950’lerde gelen İstanbul Üniversitesi mezunları grubu ile daha sonra gelen Akademik ArGe ağırlıklı doktorlarımız, derneklerimizde bayrağımızı birlikte taşımaktadır.

Yurt dışında Türk ananesini yaşatmaya ve vatanlarına faydalı olmaya çalışan bu güzel insanları Dış temsilciliklerimizde 14 Mart Tıp bayramı buluşmasına davet ettik. Yurt dışında 50 yılını doktor olarak tamamlamış ve üstün başarılar göstermiş bilim insanlarımıza gümüş tabak plaketler Bakanlığımız tarafından hazırlanarak verilmiştir. Bakanımızın katıldığı dernek, ev, Büyükelçilik ve hastane toplantılarında bilim insanlarımız ile fikir alışverişi yapılmıştır. Bu toplantılara ülkemizde tıp tahsili yapmış yabancı uyruklu doktorlar da katılmıştır. Türk asıllı ülkelerin vatandaşları Azerbaycan, Kazakistan, Balkan ülkeleri ve diğer akraba toplulukları vatandaşları da Tıp Dünyası oluşumuna katılmaya başlamışlardır. Irak Türkmenleri, Kırım Türkleri, Kıbrıs Türkleri ve Balkan Türkleri, Türk Tıp Dünyası kurulmasına katkı vermişlerdir. Ülkemizdeki 14 Mart kutlamalarına yurt dışından canlı televizyon yayını ile bağlantı sağlanmıştır. Her 14 Mart Tıp Bayramı, New York Başkonsolosluğumuzda kutlanmaya başlanan Türk Tıp Dünyası Kurultayı, 2011 yılından itibaren yurt içinde İstanbul’da toplanmaya başlanmıştır. Bakanlığımız yurt dışındaki 10 000 sağlık çalışanı vatandaşımıza ulaşmaya çalışmaktadır. Ülkemizdeki sağlık üniversitelerinden mezun olup memleketlerine dönmüş olan Türkiye mezunu 15.000 yabancı öğrenciye de ulaşılmaktadır. Yurt içindeki öğretim görevlisi ve araştırmacı sağlık çalışanlarımız ile yurt dışındaki bilim insanlarımız her Cumhuriyet Bayramı’nda masrafları Bakanlığımız tarafından karşılanarak ülkemizde 4 gün ağırlanmaktadır. Türk Tıp Dünyası Kurultay toplantılarında, Dünyada tıp alanında meydana gelmiş son teknoloji değişiklikler ve ilerlemeler tartışılmaktadır. Aziz Sancar Sağlık Bilim Ödülleri verilmektedir. Ülkemizde meydana gelmiş olan ilerlemeler anlatılmaktadır. Tıp bilimleri alanında araştırma ve geliştirme işbirlikleri kurulmaktadır. Her sene bilimsel ve sosyal yönü güçlenmekte olan Türk Tıp Dünyası Kurultayı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın (TÜSEB) kurulması ile TÜSEB tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Bu sayede, Türk Tıp Dünyası Internet Portali oluşturulmaktadır. Bütün yıl sağlık alanında yapılmakta olan faaliyetler hakkında internet aracılığı ile sürekli haber akışı sağlanacaktır. Kurultayımız, bir araya gelerek sevinçlerimizi paylaştığımız, bilimsel alışveriş ve işbirliği meydanına dönüşmektedir. 2018 yılında 5. Türk Tıp Dünyası Kurultayımızın Kronik Hastalıklar konusunda yapılmasına ve Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği kurulmasına karar verilmiştir.

Her yıl Türk Tıp Dünyası Kurultaylarımıza bir tuğla daha ilave ederek bilimsel açıdan daha verimli, sosyal açıdan daha muhabbetli buluşmalar yapılmasına gayret edilmektedir. Değerli bilim insanlarımız, bu Kurultayın sahipleridir. Her bir bilim elçimizin yeni fikir, tavsiye ve katkılarına açığız.

Gayretleri ile bu kurultayı sürdüren ve uzak memleketlerden gelerek bilgi ve becerilerini paylaşan insanlarımıza muhabbetlerimizi ve saygılarımızı sunarız.