İSTANBUL HAKKINDA

İstanbul
AYASOFYA MÜZESİ

Ayasofya eskiden bazilika planlı bir patrik katedrali olarak inşa edilen, sonra camiye ve günümüzde de müzeye dönüştürülmüş benzersiz bir mimarı eserdir. Neredeyse bin yıl boyunca dünyanın en büyük kapalı alanı olmuş ve boyutu, mimarisi, mozaikleri ve sanatının oluşturduğu mükemmel görüntüsüyle önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

İstanbul
TOPKAPI SARAYI

Saray, devlet etkinlikleri ve imparatorluk eğlenceleri için kullanılmıştır ve günümüzde Müslüman dünyasına ait Hazreti Muhammed'in hırkası ve kılıcı gibi kutsal eserlere ev sahipliği yapan başlıca cazibe merkezidir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren Topkapı Sarayı, "Osmanlı dönemi saraylarına ait en iyi örnek(ler)" olarak tarif edilmiştir.

İstanbul
YEREBATAN SARNICI

Yerebatan Sarnıcı M.S 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından Büyük Saray'ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Günümüzde konserler ve şiir dinletilerine ev sahipliği etmenin yanı sıra müze ve sergi salonu olarak faaliyet göstermektedir.

İstanbul
AYA İRİNİ

Aya İrini İstanbul'da inşa edilmiş ilk kilisedir. Rivayete göre, eskiden Hristiyan bir tapınağının yer aldığı topraklarda bulunmaktadır. Günümüzde ise Topkapı Sarayı'nın dış avlusunda yer alan bir konser salonu olarak faaliyet göstermektedir. Pazartesi haricinde her gün açıktır fakat giriş için özel izin alınması gereklidir.

İstanbul
SULTANAHMET CAMİİ

İç cephesinde duvarlar mavi çinilerle benzediği için Camii genellikle Avrupalılar tarafından Mavi Camii olarak bilinmektedir. I. Ahmet döneminde 1609 – 1616 yılları arasında inşa edilmiştir; kurucusunun türbesi, bir medrese ve darüşşifa da bünyesinde yer almaktadır. Sultan Ahmet Camii, İstanbul'daki en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

İstanbul
KAPALI ÇARŞI

15. yüzyılda inşa edilen Kapalı Çarşı, yüksek kubbelerinin altında uzanan sokaklarıyla İstanbul'un tarihi merkezinin ortasında yer almaktadır. Bin bir gece masallarında da bahsedilen, dünyadaki en büyük ve eski kapalı pazarlardan biridir; günde 250,000 ila 400,000 ziyaretçi alan çarşının 58'den fazla kapalı sokağı ve 1.200 dükkanı vardır.

İstanbul
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

TheMüzelerin bulunduğu yer aslında Topkapı Sarayı'nın dışındaki bahçelere aittir. Osmanlı imparatorluğunda kültürel malları koruyan imparatorluk kararının yürürlüğe konmasında sonra, farklı illerden çok sayıda vali bulunan eserleri başkente göndermiştir. Bu şekilde, müze oldukça büyük bir koleksiyona ulaşmıştır. 1991 yılında 100. Yıldönümünü kutlayan Müze, Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nü almıştır.

İstanbul
TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Bu müze, dünyada Türk ve İslam sanatına ait en önemli koleksiyonlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Sergilenen sandukalar, değerli taşlarla bezenmiş mumluklar, inciden yapılmış rahleler, oymalı bakır kaplar, saltanat taçları, Sultan Yıldırım Beyazıt ve II. Sultan Selim'e ait giysiler, Kafkaslardan gelen halılar ve oymalı kapılar gibi mücevherlerle donatılmış eserler bulunmaktadır.

İstanbul
ÇIRAĞAN SARAYI

Saray 1863 ila 1867 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiştir. Bu, tüm Osmanlı sultanlarının atalarınınkini kullanmak yerine kendi saraylarını inşa ettirdikleri bir dönem olmuştur. Günümüzde İstanbul'un en popüler sosyal etkinlik merkezlerinden biri olarak kullanılmaktadır.

İstanbul
DOLMABAHÇE SARAYI

19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin imparatorluk sarayı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hayatının son dönemlerinde burada ikamet etmiştir. 45,000 m²'lik saray, 35 ton altına eşdeğer beş milyon altın Osmanlı sikkesine mal olmuştur.

İstanbul
İSTİKLAL CADDESİ

İstiklal Caddesi, İstanbul'un kalbinde 24 saat canlı bir bölgedir. Gündüz çalışan, alışveriş yapan veya yalnızca yürüyen binlerce kişi görülebilmektedir. Gece olduğunda yine caddede yürüyen ve cadde üzerindeki restoranlara ve gece kulüplerine giden binlerce kişi ile karşılaşılabilmektedir. İstanbul'daki günlük yaşamın tecrübe edilebilmesi için İstiklal Caddesi ziyaret edilmelidir.

İstanbul
ORTAKÖY MEYDANI

Sanatçılar, her Pazar, çalışmalarını sokak galerisinde sergilemek üzere bir araya gelir. İnsan çeşitliliği canlı bir sahne ortaya koyar. Sokak satıcılarının birinden lezzetli bir lokma tatlısı deneyin. Yüzlerce yıldır yan yana duran bir kilise, cami ve sinagog göreceksiniz – bu, Türk hoşgörüsünün köklerine dair bir örnektir.

İstanbul
RUMELİ HİSARI

Rumelihisarı İstanbul'da, Sarıyer'de Boğaz'ın Avrupa tarafındaki tepede yer alan bir kaledir. İstanbul'u fethetmeden önce, 1451 ve 1452 yılları arasında Osmanlı Sultanı II. Mehmed tarafından inşa ettirilmiştir. Müze ve yaz aylarında yapılan festivallerde çeşitli konserler için bir açık hava tiyatrosu olarak faaliyet göstermektedir.

İstanbul
YILDIZ PARKI

Yıldız Parkı, dünyanın dört bir tarafından toplanan çiçekler, bitkiler ve ağaçlardan oluşan oldukça büyük bir parkta yer alan Osmanlı döneminden kalma güzel bir bahçe kompleksidir. Park, Boğaz'ın panoramik manzarasını gözler önünde sermektedir. İki eski köşk (Çadır ve Malta) dinlenme amacıyla kullanılmaktadır...

İstanbul
İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

Müze daimi ve geçici galeriler, fotoğraf galerisi, kütüphane, sinema merkezi, kafe ve tasarım mağazası da dahil olmak üzere çok yönlü İstanbul'da geniş yelpazede hizmet sunmaktadır. Ayrıca, Müze eğitim programları ve sosyal programlara dair videolar da sunmaktadır.

İstanbul
PIERRE LOTI KAFE

Eyüp sırtlarındaki Pierre Loti Café doğal güzellikleri, dini tesisleri ve mükemmel Haliç manzarasıyla önemli bir yerleşim bölgesidir. Dingin ve sakin atmosferi Pierre Loti Kafe'yi İstanbul'daki en cazip yerlerden biri yapmaktadır. Osmanlı kültürü ve yaşam tarzına hayranlık duyan Yazar Pierre Loti, İstanbul'da olduğu dönemde bu kafeyi ziyaret ederdi.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Müze alanı gerçekte Topkapı Sarayı dış bahçesine aitti. Osmanlı İmparatorluğunda kültürel varlıkların korunmasına ilişkin imparatorluk kararnamesinin yürürlüğe girmesinden itibaren farklı eyaletlerdeki birçok vali buldukları eserleri başkente göndermeye başladı.  Bu yolla müze büyük bir koleksiyonu toplamayı başardı.  1991 yılında 100üncü yıldönümünde Müze, Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü aldı

Ayasofya Müzesi

Yaklaşık olarak bin yıl önce inşa edilen Ayasofya, dünyadaki en büyük kapalı mekandır ve hala dünyanın en önemli mimari eserlerinden biri olarak görülmektedir. Büyüklüğü, mimarisi, mozaikleri ve sanat eserlerinin katkısız görünüşü ile Türkiye'nin görülmesi gereken en popüler turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Kariye Müzesi

Aslında 11inci yüzyılda Aziz Saviour Kariye Kilisesi olan Kariye Camisi Ayasofya'dan sonra İstanbul'daki en önemli Bizans anıt olarak kabul edilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Müze, Türk şair ve romancı Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Müze, Türkiye'de bir resmi bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında açılmıştır. Halihazırda Türkiye ve Türkiye dışından olmak üzere 4.000 oyuncak ve minyatür sergilenmektedir; müzede sergilenen parçaların çoğu antik olup bazılarının tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Müzenin ilk katı aslında 1950'li yıllarda kapanan ünlü oyuncak mağazası Eyüp Oyuncak Dükkanının alanı idi.

İstanbul Mozaik Müzesi

İstanbul Mozaik Müzesi, yerleri süslemek için kullanılan mozaiklerin kısmen iyi durumda keşfedildiği yer olan Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayının sütunlu avlusunun kuzey kesimine inşa edilmiştir. Eşsiz bir ustalığı yansıtan Büyük Saray mozaikleri uzmanları tarafından MS 450-550 olarak tarihlendirilmektedir.

Topkapı Sarayı Müzesi

Oİstanbul'da ziyaret edilecek en muhteşem ve popüler yerlerden biri de 15inci ve 19uncu yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun sembolik ve siyasi merkezi olan Topkapı Sarayıdır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Tüm Türk ve İslam Eserlerini bir arada toplayan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Osmanlı Döneminde açılan son müze olarak da bilinir. Müze, Mimarbaşı Mimar Sinan'ın şaheserlerinden biri olan Süleymaniye Camii kompleksi içindeki İmaret Binasında Evkaf-ı İslâmiye Müzesi olarak halka açılmıştır.

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

Müze, çok yönlü İstanbul’da kalıcı ve geçici sergi galerileri, fotoğraf galerisi, kütüphane, sinema merkezi, kafe ve tasarım mağazası dahil bir dizi hizmet sunmaktadır.  Müzede ayrıca görüntülü eğitim ve sosyal programlar da sunulmaktadır.

 

 

Yıldız Parkı
Beşiktaş’ta bulunan bu pitoresk park, İstanbul’un en büyük şehir parklarından biridir. Yıldız Parkıı bir zamanlar Yıldız Sarayı kompleksinin bir parçası olup muhteşem bir Boğaz manzarasına sahiptir.

Emirgan Parkı
Emirgan Parkıı, Emirgan semtinin şirin bir mahallesinde Boğazın hemen yanın yer almaktadır.  Park özellikle her Nisan ayında topluca boy gösteren canlı lale koleksiyonu ile bilinmektedir.

Maçka Parkı
Fotoğrafçılar son derece çeşitli flora ve fauna ve güzel görüntüleri çekmek için Maçka Parkıında bir araya gelirler.  Parkta çocuklar için oyun alanları, kafeler ve restoranlar ve yapay havuzlar ve yapay bir ada bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı
İstanbul’a yaklaşık 20km uzaklıkta bulunan bu geniş ormanlık alan şehir hayatından kaçış arayanlar için hoş bir fırsat sunmaktadır.  Yaklaşık 5.500 hektar ormanlık alana sahip olup bir çok kuş ve hayvan türünü barındırmaktadır.

 

 

İstanbul'a Seyahat

HAVA YOLUYLA

Mevcut iki uluslar arası havalimanı (Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı ve Asya yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı) ve 2015 yılında hizmete girmesi beklenen üçüncü bir havalimanı ile İstanbul 300’den fazla uluslararası havayolu firmasına hizmet vermektedir. Şehir Avrupa’dan 2 - 5 saat ve Kuzey Amerika’dan 9 saatlik uçuş mesafesindedir.

Atatürk Uluslararası Havalimanı (IST)
www.ataturkairport.com

 • • Günde 750-800 uçağa hizmet verilmektedir.
 • • Günde yaklaşık olarak 70.000 yolcuya hizmet verilmektedir.
 • • Yoğun dönemlerde, bu rakamlar günlük 95.000-100.000 yolcuya ve 900-950 geliş ve gidişe kadar yükselmektedir.
 • • Transferlerde bagajların ayrıca check-in yapılması gerekliliğinden kaçınılmakta olup bagaj sistemi saatte 15.000 parçayı otomatik olarak işleme kapasitesine sahiptir.
 • • Yolcu transferleri için Yurt içi ve Yurt dışı Terminalleri arasında halihazırda iki golf arabası hizmet vermektedir. Yaşlılar ve engellilere öncelik verilir.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (SAW)
www.sabihagokcen.aero

 • • Günde 750-800 uçağa hizmet verilmektedir.
 • • İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik / Kurtköy’de bulunmaktadır.
 • • Kadıköy’e 40 km mesafededir.
 • • Pendik’e 12 km ve Taksim’e 50 km mesafededir
 • • TEM otoyoluna olan 1.5 km bağlantısıyla ulaşım açısından gerçekten rahat bir trafiğe sahiptir.

TREN İLE

Tren İstanbul’a ulaşmak için harika bir yoldur. İstanbul’da iki tren garı vardır: Anadolu yakasında Haydarpaşa Garı ve Avrupa yakasında Sirkeci Garı. Sirkeci Garı, Türk demiryolu ağının Avrupa’nın kalanı ile olan ana bağlantı noktasını oluşturur. Belli başlı seferler aşağıdaki gibidir;

 • • Boğaziçi Ekspresi: Bükreş
 • • TransBalkan Ekspresi: Kishinev
 • • Balkan Ekspresi: Belgrad, Sofya üzerinden
 • • IC 90/91: Pythion, Selanik üzerinden
 • • İstanbul Ekspresi: Münih, Slovenya, Hırvatistan, Yugoslavya ve Bulgaristan üzerinden.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), çevrim içi rezervasyon yapılabilen bir web sitesi bulunmakta olup İngilizce kullanılabilmektedir. :
www.tcdd.gov.tr/tcdding/index.htm

DENİZ İLE

Birçok yolcu gemisi için dönüş limanı olarak İstanbul’a çoğunlukla Ege Denizi’nden ulaşılır. Bunun yanı sıra, Karaköy Deniz Limanı da bir çok uluslar arası feribot için bir durak noktası olarak kullanılır. Boğaziçi uluslararası kargo gemileri ve tankerler için önemli bir geçiş güzergahı olup Akdeniz yolculukları için elzem bir durak yeridir.
Yabancı yolcu gemileri ve feribotlar, şehrin merkezine göre sağda, Salıpazar’ının hemen kuzeydoğusunda, Haliç üzerinde Galata Köprüsünün kuzey ucundaki Karaköy Yolcu Salonuna yanaşırlar.


Vize Bilgileri

Türkiye, vize işlemlerine ilişkin birçok imkân sunmaktadır. Güncel bilgi almak için lütfen bu sayfayı ziyaret ediniz:
www.mfa.gov.tr/yabancilarin-tabi-oldugu-vize-rejimi.tr.mfa

Şehir İçi Ulaşım

Karayolları, demiryolu ağları ve füniküler sistemleri ve deniz taşımacılığı hizmetleri ile İstanbul geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir.

HAVALİMANLARI

İstanbul’da bir tanesi ana havalimanı olan şehir merkezinin 23 km (14 mil) batısında Yeşilköy’ün yanında metro ile ulaşımı mümkün Atatürk Uluslararası Havalimanı (IST) ve diğeri Asya yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) olmak üzere iki hava limanı bulunmaktadır. Taksiler ve toplu taşıma araçları her iki havalimanını da gitmektedir; ancak havalimanına gitmek için özel bir ulaşım aracının kullanılması genellikle daha iyi yoldur.

Havalimanı Taksisi:

Terminal Binalarının önünde varış alanının dışında bir taksi durağı bulunmaktadır. Taksi hizmeti Atatürk Havalimanı Taksi Kooperatifi tarafından sağlanmaktadır. Sürücüleri iyi eğitimli olup genellikle yabancı dil konuşabilirler.

Havalimanı Araç Kiralama:

Atatürk Havalimanı, geldiğinizde bir araç kiralamanız için uygun bir yerdir.

Havalimanı Servis Aracı:

“Havaş” olarak adlandırılan özel bir şirket sizi belirli bir ücret karşılığında havalimanından alacak ve şehir merkezine, Taksim Meydanına götürecektir. Havalimanından her 15 dakikada bir Havaş otobüsü kalkmaktadır.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ

İstanbul’da üç adet şehirlerarası otobüs terminali hizmet vermekte olup ana terminal olan İstanbul Uluslararası Otobüs Terminali (Büyük Otogar) Boğaziçi’nin batı tarafında Bayrampaşa / Esenlerde bulunmakta ve tüm ülkeye yapılan seferlerin yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan, Balkanlar ve Avrupa’ya da seferler yapılmaktadır (metro ile ulaşım mümkündür). Emniyet Garajından Balkanlara seferler düzenlenmektedir.

ŞEHİRLERARASI TREN GARLARI

İstanbul’da iki adet şehirlerarası tren istasyonu bulunmaktadır. : Haliçte İstanbul (Sirkeci) İstasyonu ve Boğaziçi’nin Asya kıyısındaki Haydarpaşa Garı.

METRO

İstanbul’da toplu taşıma araçları ile a noktasından b noktasına ulaşmanın en etkin ve ucuz yolu kuşkusuz metro ile gitmektir. İstanbul Metrosu, bir yeraltı toplu taşıma demiryolu ağı sistemi olup halihazırda Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı – Aksaray ve Kirazlı (M1), Hacıosman – Yenikapı (M2), Kirazkı – Olimpiyatköy ve Başakşehir (M3) ve Asya yakasında Kadıköy – Kartal (M4) olmak üzere dört hatta çalışmaktadır. Daha fazla hat yapım aşamasında olup mevcut hatlar genişletilmektedir. Ayrıntılı harita için www.istanbul-ulasim.com.tr/passenger-services/network-maps.aspx adresini ziyaret ediniz.

TRAMVAY

İstanbul’da bir tanesi Bağcılar – Karataş (T1) ve diğer Habibler – Topkapı (T4) olmak üzere çok kullanışlı iki tramvay hattı bulunmaktadır. Şehrin kültür ve eğlence merkezi olan Taksim’e kısa bir füniküler demiryolu (F1) ile Kabataş’tan ulaşılabilir. Kabataş – Bağcılar tramvayı daha kullanışlıdır ve size Sultanahmet Meydanındaki turist bölgesinin merkezi ile Otogar ve / veya Atatürk Havalimanı arasında seyahat etmenize yardım eder.

TAKSİ

Bir taksi kullanmak gezmenin kolay ve ucuz bir yoludur. Taksilerin kullanışlı bulacak ve aşırı pahalı olmadığını göreceksiniz. Gündüz veya gece bir taksi bulmakta sorun yaşamazsınız. Taksiler parlak sarı renkli olup tavanlarına bir “TAKSİ” tabelası montelidir. Eğer Boğaziçi köprülerini geçeceksiniz, köprü geçiş ücreti taksi ücretine eklenecektir. Yoğun yerlerde, otellerde, restoranlarda ve turistik noktaların yakınlarında çok sayıda taksi durağı bulunmakta olup telefonla kolayca bu duraklardan taksi çağırılabilir. Ayrıca, kolayca bir taksi çağırabileceğiniz ve seyahatin yaklaşık ücretini hesaplayabileceğiniz “Taximetre” adlı bir mobil uygulama bulunmaktadır.

OTOBÜS SİSTEMİ

İstanbul’da Büyükşehir Belediye otobüsleri çok sayıda olup ekonomiktir. Bu otobüsler hemen hemen şehir içindeki her noktaya giderler. Binmeden önce “İ.E.T.T.” ve / veya “Bilet” yazılı kulübelerden bilet alınız. İ.E.T.T. (yerel ulaşım idaresi) bilgilendirme web sitesi www.iett.gov.tr’nin harita ve sefer tarifelerini içeren mükemmel bir İngilizce sürümü mevcuttur.
Asya yakasında Söğütlüçeşme ve Avrupa yakasında Beylikdüzü arasında çalışan “metrobus”, ciddi zaman tasarrufu sağlayabilecek diğer bir alternatif popüler ulaşım yoludur. Daha fazla bilgi http://metrobus.iett.gov.tr/ adresinde bulunabilir

DOLMUŞ – MİNİBÜS

İstanbul’da bazen dolmuş ve minibüsleri faydalı bulabilirsiniz. Dolmuş, dolu anlamına gelmekte olup şehrin iki ana merkezi arasında noktadan noktaya çalışan paylaşılan bir taksi veya minibüstür. Eğer kalkış noktasında binemediyseniz, güzergahları üzerindeki herhangi bir yerde binebilirsiniz. Dolmuşların varış yerleri genellikle ön pencerelerine yerleştirilmiş bir tabela üzerinde yazılıdır. Ödeme yolda yapılır.

FÜNİKÜLER

Füniküler (yeraltı füniküleri), Boğaziçi kıyısında Taksim Meydanı ve Kabataş’ı (F1 hattı) birbirine bağlar. Bu hatların en eskisi Tüneldir (Londra’dan sonra dünyada ikinci). Terminaller arasında güzergahın ortasında bulunan bir geçiş mesafesine sahip tek bir demir yolu üzerinde karşılık olarak her 3.5 dakikada kalkan iki tren çalışır ve yolculuk 1.5 dakika sürer. Günde 15.000 yolcu taşınmaktadır.

TÜNEL

TÜNEL, Karaköy (Galata) ve İstiklal Caddesinin güney batı ucunu birbirine bağlayan İstanbul’un iki istasyonlu yeraltı tren hattıdır. Kullanışlı ve eğlencelidir. Daha fazla bilgi ve sefer tarifeleri için http://tunel.iett.gov.tr/en sayfasına bakınız

FERİBOT / VAPUR

Deniz yolu, özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde, Avrupa ve Asya yakası arasında genellikle en hızlı ulaşım yoludur. Geleneksel beyaz İDO vapurları ve özel TurYol feribotları, kısa mesafe su güzergahlarında hizmet verir ve İstanbul’u gezmenin en keyifli yolunu sunarlar. Feribotlar / vapurlar şehrin iki yakasını birbirine bağlar. Boğaziçi ve Haliç’i boydan boya kat eden şehir hatları vapurları bulunmakta olup ayrıca bu vapurlar adalara da gidip gelirler. Ayrıca Boğazda günlük olarak çalışan ve özel turlar düzenleyen Turistik Boğaz Vapurları da vardır. Daha fazla bilgi ve sefer tarifeleri için http://www.ido.com.tr/ sayfasına bakınız

MARMARAY

MARMARAY günümüzde dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden biridir. Modernize edilmiş ve yeni yapılmış demiryolu sistemi yaklaşık olarak 76 km uzunluğundadır. Proje, İstanbul’a kesintisiz, modern, yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemi ile Avrupa Yakasında Halkalı ve Asya Yakasında Gebze’yi birbirine bağlayan modernize edilmiş bir banliyö demiryolu sistemi sunmaktadır.

TRANSİT/OTOMATİK GEÇİŞLER

Her ne kadar Metro, tramvay, otobüs, vapur, tren için elektronik biletler ve transit/otomatik geçişler olsa da İstanbul’da bir yol ücreti ödemenin en yaygın yolu eski moda jetonlardır.

YÜRÜME

Eski İstanbul’un sıkışık ortaçağ merkezlerini gezmek için en iyi yol yürümektir. Trafik genellikle o kadar yoğun ve güzergahlar o kadar dolambaçlıdır ki genellikle yürüyerek araçlardan daha hızlı gidebilirsiniz.