KURULTAY HAKKINDA

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) olarak bu sene Türk Tıp Dünyası Kurultaylarının beşincisini düzenliyoruz. Yurtdışında çalışmalarını sürdüren ve tıp alanında faaliyet gösteren sağlık profesyonelleri, bilim insanları, akademisyenler, ilaç ve tıbbi cihaz sektörü temsilcileri ile ülkemizdeki ilgililerinin bir araya gelebileceği bir platform oluşturarak karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımını amaçlayan Türk Tıp Dünyası Kurultay’larının birincisi 2014 yılında düzenlenmiştir. Cumhuriyet Bayramı haftasında gerçekleştirilen Kurultay ilk üç sene Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilmiş, 2017 yılından itibaren ise düzenleme görevi Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’na verilmiştir.

Her yıl farklı konulara ağırlık verilen Kurultayın, bu yıl “Kronik Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar” teması altında düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 27-29 Ekim 2018 tarihleri arasında Bakırköy Hilton Otel’de TÜSEB, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi ile birlikte organize edilecek olan V. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nın ana amacı; “Kronik Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar” (obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, kanserler vb.) ve bunların risk faktörleri konusunda yapılabilecek çalışmaları ele almaktır.

Yaptığı çalışmalar ile bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş, bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmette bulunmuş ve gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip bilim insanlarına verilen TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’nin bu yıl 2.’si kurultayın ilk günü sahiplerine verilecektir.

Kurultay’a dünyanın çeşitli ülkelerinden ve ülkemizden sağlık alanında küresel ve ulusal düzeyde başarılı çalışmalarda yer almış, patent ve ödül sahibi, üniversite, hastane ve teknoparklarda yönetici/araştırmacı olarak çalışan katılımcılar, T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşların yetkilileri ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi üyeleri dahil yaklaşık 500 katılımcı davet edilmiştir.